Τετάρτη, 25 Μαρτίου 2015

Έκθεση Βιβλίου 2015

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου, ημέρα γέννησης του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν),ο Σύλλογος μας διοργανώνει και φέτος έκθεση βιβλίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας από τις 26 Μαρτίου έως και την 30 Μαρτίου.
ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ:
· Πέμπτη 26/3: Πρώτη γνωριμία των τάξεων με την έκθεση
· Παρασκευή 27/3 : 09.00-14.00 μ.μ., 18.00-21.30 μ.μ. (την ίδια ημέρα θα δοθούν οι βαθμοί του 3μηνου)
· Σάββατο 28/3: 10.30-15.00 μ.μ., 18.00-21.00 μ.μ.
· Κυριακή 29/3 : 11.00-15.00 μ.μ., 18.00-20.00 μ.μ.
· Δευτέρα 30/3 : 09.30-14.00 μ.μ.
Κατά τη διάρκεια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν οι εξής εκδηλώσεις:

Παρασκευή 27/03/2015 (ημέρα βαθμών 3μηνου)

09.30-13.30 Εθελοντική Αιμοδοσία με το Νοσοκομείο Μεταξά για την Τράπεζα Αίματος του Συλλόγου.

19.00 μ.μ. Η Κάρμεν Ρουγγέρη θα μας τιμήσει με την παρουσία της την Παρασκευή το απόγευμα στις 19.00. Θα παρουσιάσει τα βιβλία της «Περσέας & Ανδρομέδα» και το «Το Μαγικό Κλειδί».

Σάββατο 28/03/2015
18.30 μ.μ. Ο Βαγγέλης Ηλιόπουλος θα μας παρουσιάσει με το μοναδικό του τρόπο τις περιπέτειες του ήρωα των βιβλίων του «Τριγωνοψαρούλης». Στην εκδήλωση θα παρουσιάσει η Ομάδα Κινηματογράφου του Συλλόγου ταινία με θέμα τα βιβλία και θα παίξουμε με επιδαπέδιο παιχνίδι. Εμψυχωτής ποιος άλλος, ο κ. Ηλιόπουλος.

Κυριακή 29/03/2015
12.00 μ.μ. Η Χριστίνα Ρασιδάκη έχει σπουδάσει Ψυχολογία με μεταπτυχιακά στις Συμβουλευτικές Σπουδές. Εργάζεται ως Συμβουλευτική Ψυχολόγος και Σύμβουλος Γονέων θα μας παρουσιάσει το βιβλίο ΞΕΡΩ ΝΑ ΛΕΩ ΟΧΙ. Το ΟΧΙ είναι ένα βιβλίο που απευθύνεται σε παιδιά 8 – 15 ετών και αναφέρεται στους κινδύνους που μπορεί να συναντήσουν μεγαλώνοντας. Οι γονείς των μεγαλύτερων παιδιών θα διαπιστώσουν πως κεφάλαια όπως: ΟΧΙ στους κινδύνους στο διαδίκτυο, ΟΧΙ σε ουσίες που εθίζουν, ΟΧΙ στη σεξουαλική παρενόχληση ανταποκρίνονται σε καίρια θέματα που τους προβληματίζουν. ‘Αλλοι γονείς με μικρότερα παιδιά μπορούν να επιλέξουν κεφάλαια όπως: ΟΧΙ στα επικίνδυνα παιχνίδια με φίλους, ΟΧΙ στις προσβολές και τις κοροϊδίες, ΟΧΙ στα νταηλίκια στο σχολείο, για να τα διαβάσουν και να τα συζητήσουν μαζί. Τέλος, το ΟΧΙ είναι ένα βιβλίο για όλους τους εκπαιδευτικούς που θέλουν να ευαισθητοποιήσουν την τάξη σε θέματα όπως η αποδοχή της διαφορετικότητας, η σωστή επικοινωνία, η υπεύθυνη και ώριμη συμπεριφορά
ΑΝΙΜΑΤΕΡ : Την ώρα της συζήτησης με την κα. Ρασιδάκη θα υπάρχει ανιματερ που θα διασκεδάζει τα μικρά παιδιά προκειμένου οι γονείς να μπορούν να παρακολουθήσουν ελεύθερα .

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ!!! (Τις ημέρες και τις ώρες λειτουργίας της έκθεσης θα υπάρχει χώρος με πασχαλινά είδη. ΌΛΑ τα έσοδα από αυτές τις αγορές , θα δοθούν στον Σύλλογο Όραμα Ελπίδας)